İizmir ili Aliağa ilçesi Çaltılıdere köyü mevkiinde bulunan bazalt ocağımız 1150 dönüm genişliğinde olup yapılan etüdler ile 15 milyon ton rezerv hesaplanmıştır.Limanlara yakın olması açısından coğrafi bir önem taşıyan ocağımız Aliağa limanlarına 12 km Dikili limanına 40 km İzmir limanına 65 km dir.Bazaltımız Türk ve Avrupa standartları çerçevesinde yaptırılan analizler ile kalitesini ortaya koymaktadır.

BERTAŞ BAZALT;

ALİAĞA ÇALTIDERE MEVKİNDE: Küptaş, sütun, bazalt ve asfalt mıcırı üretip; yurt dışına ihraç etmektedir.

Ürünlerimiz

Özel el yapımı üretimimiz olan parke taşları küp şeklinde şekillendirilerek genelde araç ve yaya yolu kaldırım ve özel bahçe döşemelerinde kullanılmaktadır.Ürünlerimizin ebatları en çok talep gören 4*6, 6*8, 8*10, 9*11, 15*17 olup talepler doğrultusunda istenilen ebatlar verilebilmektedir.

İlk oluşumları sırasında bazalt uzunlukları ve çapları değişen altıgen sütunlar şeklinde soğuyarak katılaşır.Ancak soğuma yapısına göre bazı ocaklarda kullanılamayacak kadar küçük parçalarda bazılarındada blok olarak çok kalın ve büyük parçalar şeklinde oluşabilir. Bizim ocağımızın yapısında piyasada dekoratif amaçlarla kullanılmak üzere çok talep gören boyutlarda sütunlar oldukça sık elde edilmektedir.Bu değişik ölçülerdeki sütunları ebatlarına göre aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

KIRMA TAŞ

Ocağımızla aynı yerde bulunan kırma eleme tesisimizde,araç ve yaya yollarında,demir yollarında,kara yollarında,beton santrallerinde ve çevre düzenlemelerinde kullanılan kırılmış bazalt ürünleri mevcuttur.

5 ana ölçüde üretilen kırma taş ürünleri isteğe göre farklı ölçülerdede üretilebimektedir.

Ölçülerimiz; By-pass, 0-5 mm, 15-30 mm, 13-90 mm, 30-60 mm(balast)

DUVAR TAŞLARI

Genelde uzun boylu olmayan ve değişken boyutlarda bulunan taşlar isteğe göre yüzeyleri düzeltilerek veya doğal olarak duvar taşı ve yer döşeme taşı olarak değerlendirilebilir.Bu taşlar için herhangi bir ölçü belirtilmemiştir ancak yinede özel bir boyut sınıflandırması talebine göre boyutlandırılır.

DİĞER BAZALTİK KAYAÇLAR

Ocağımızda saf siyah renge sahip sütunlarımız ve bloklarımızın yanısıra yanık taş olarak nitelendirilen ve düzensiz parçalı şekilde çıkan bazaltik kayaçlarımızda mevcutur. Bu kayaçlar rengin özellikle siyah olarak belirtilmediği birçok projede bazalta yakın teknik özelliklere sahip olması ve sıkışabilir özelliğinden dolayı dolgu malzemesi olarak oldukça rağbet görmektedir.

Bertaş Bazalt

WhatsApp chat
Translate »